Hírek

halgazdálkodás HÍREK

2024. szeptember 23.
Ökológiai célú szelektív halászat a Tisza-tavon

A busa- és törpeharcsa-állomány jelentős táplálék- és élőhely-konkurenciát jelent az őshonos halainkkal szemben, hiszen előbbi még felnőtt korban is az őshonos halivadék táplálékát – a planktont – fogyasztja, utóbbi magát a halivadékot is. Ezen túlmenően mindkét faj (fekete törpeharcsa, a busa esetében pedig jórészt a pettyes és fehér busa hibridjéről beszélhetünk) nagy csapatokban járva kitúrja élőhelyükről őshonos halainkat.

Ezek miatt az ökológiai célú szelektív halászat megkerülhetetlenné vált a Tisza-tó életében, és 2015-óta zajlik is az említett halfajok gyérítése. Akkor még egyetlen halász mintegy 12.000 kg törpeharcsát fogott ki a Tisza-tóból, 2016-ban már három halász dolgozott, ők 5.500 kg busát és 18.000 kg törpeharcsát fogtak. A törpeharcsa fogási eredménye évről-évre jelentősen emelkedett, mígnem 2018-ban elértük a rekordfogást. Abban az esztendőben hét halász 84.500 kg törpeharcsát fogott a Tisza-tavon törpeharcsa-varsával és -csapdával. A kifogott mennyiség azóta csökken. A 2022-es fellendülés után tavalyra a fogás majdnem visszaesett az első halászattal töltött év eredményére. A csökkenés okai között szerepelhet a faj szisztematikus, évek óta tartó folyamatos halászata, valamint a törpét sújtó vírusos megbetegedés is.

A busa halászata hektikusabb képet mutat, aminek hátterében részben a piaci bizonytalanság is áll. A halász ugyanis annyi halat fog ki, amennyit el is tud adni. Kezdetben néhány tízmázsás tételektől szabadult meg a Tisza-tó, aztán 2020-ban jelentősen megnőtt a kifogott busa mennyisége. A mellékelt diagramon szereplő adatokból kiolvasható, hogy a kifogott busa mennyisége egyelőre nem mutat határozott csökkenést. Ez valószínűleg a globális éghajlatváltozás miatt van, mert a térségünkben tapasztalható felmelegedés elősegítheti a busa szaporodását. Ennek bizonyítékát a kiskörei ökológiai folyosóban láthatjuk, ahol a nyár második felében hatalmas tömegben vonulnak az ivadékok a Tisza-tó felé – minden évben.

A gondosan felügyelt ökológiai célú szelektív halászatot természetesen folytatjuk, hiszen eredményei elvitathatatlanok. Az ehhez szükséges személyi feltételek adottak.