Hírek

2023 HÍREK

2023. november 22.
Novemberi árhullám a Tiszán

Az elmúlt hetek jelentős mennyiségű csapadéka miatt a Tiszán és mellékfolyóin árhullám vonul le, a Tisza-tó üzemrendje szerint azonban már csökkennie kellene a vízszintnek. Vajon jó-e ez a halaknak?

Első megközelítésben azt kell mondanunk, hogy mindenképpen jó, hiszen minél több a víz, annál jobb a halaknak. Kicsit tovább boncolgatva a kérdést azt láthatjuk, hogy eddig meglehetősen enyhe volt az ősz, ezért a Tisza-tó vize is lassabban hűlt. A Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatósággal folytatott közös vizsgálat már korábban megállapította, hogy a viszonylag meleg víz miatt a tározótéren lévő halak még nem vonultak le a mélyebb mederrészekbe. Ennek a megállapításnak lett a következménye a vízszintcsökkentés kezdetének elhalasztása. Azóta megérkezett az árhullám, ami újra a nyári vízszintre duzzasztotta a Tisza-tavat. Ezzel párhuzamosan a víz hőmérséklete tovább csökkent. Ez azért kedvező, mert így a halak a saját tempójukban, a hőmérséklethez igazodva indulhatnak el a vermelőhelyek felé, nem pedig a vízszint csökkenése miatt, kényszerből.

Fontos hozadék, hogy emiatt a madárkár is kisebb, mert mire számukra gázolhatóvá válik a tározótér, addigra a halak nagyobb része már önszántából levonul a mélyebb vizekbe. Bízunk benne, hogy a későbbiekben egy vékony jégborítás további védelmet nyújt a halaknak.