Hírek
2021.07.30. | Horgász Hírek
Véget ért az idei hínárkaszálás
Július utolsó előtti hetére a Tisza-tavi sulyomállomány elérte azt a fejlettségi szintet, amelynél már kénytelenek voltunk a kaszálást befejezni. A növények szára annyira megerősödött, hogy a kaszák már nem képesek hatékonyan elvágni.
Sajnos a tavalyihoz hasonlóan idén is nehezen indult a kaszálás. Most is árhullám vonult le májusban a Tiszán, ami megemelte a tározótér vízszintjét. A magasabb vízoszlop felszínét lassabban érte el a sulyom, ám az árhullám levonulása után a szükségesnél hosszabb volt a növények szára, amit vágni is körülményesebb. A nehézségek ellenére a munka közel két hónapig tartott. Ez idő alatt a 4 hínárvágó csónak a Tisza-tó minden medencéjét érintve mintegy 800 hektár sulymot kaszált le. A technológia ezúttal is a jól bevált lengőkaszás módszer volt. Egyes víztereken közlekedő utakat alakítottunk ki, máshol a sávos kaszálás alkalmazásával igyekeztünk megnyitni a fény előtt a vízfelszínt, megint másutt pedig a teljes sulyommezőt megszüntettük. Évek óta tapasztaljuk, hogy például a Dühös-laposon és a Sarudi-réten nagy ütemben növekszik a sulyommező, ezért itt a kaszálás fő célja a sulyom terjedésének mérséklése volt. Az ökológia törvényszerűségei azonban működnek: ahol valamilyen erőforrás felszabadul, azt valamilyen élőlény hasznosítani fogja. Ez tapasztalható számos helyszínen, ahol a megnyitott területeken újabb sulyomhajtások, vagy alámerülő levelű hínárnövények (érdes tócsagaz, tüskéshínár stb.) és fonalas zöldalga jelent meg. Igyekeztünk ezek utólagos kezelésére is időt fordítani.
Egyelőre nincs tudomásunk oxigénhiányra visszavezethető halpusztulásról a Tisza-tavon. Bízunk benne, hogy a kaszálással sikerül ezt megelőzni a szokatlanul meleg nyár további részén is.
